Domů Weißsee Gletscherwelt
« Domů »
4.7.2018 Komentáře: 0 aneb bez keců

Weißsee Gletscherwelt

Detaily túry:

Kde: NP Vysoké Taury (zde)

Výchozí bod: Parkoviště Einzingerboden (zde)

Nejvyšší bod: kdesi po cestě (cca 2480 m n. m.)

Celou dobu jdete po značených cestách a pěšinách, jen nástupy k ferratám se hůř hledají (na jedné byl sníh, na druhé stržený přechod přes potok). Túra je dost náročná, se značným převýšením a opravdu na celý den – kdo má problémy s koleny, tomu doporučujeme pomoct si lanovkou. Ale prostředí je nádherný, většinu cesty strávíte v otevřeném prostoru, takže je dost příležitostí ke kochání se. Díky okruhu kolem Weisssee to není jen cesta nahoru a zase dolů. Ferratové zpestření ocení všichni účastníci, první ferrata je vhodná i pro děti.

Popis cesty:

V podstatě hned od parkoviště vás čeká ultrakrpál – nemusíte se bát ranního chladu, protože se zahřejete až až. Široká cesta (vlastně modrá sjezdovka) Vás dovede k jezírku Grünsee, které je opravdu na pohled zelené, díky kopcům, které se v něm výrazně odrážejí.  Zde se cesta trochu narovná, aby se poté zaryla mezi louky, kameny (dle ročního období i sněhová políčka) a vytrvale stoupala vzhůru podél potoka Weissenbach. Na chvilku se zmírní na podmáčené travnaté plošince, kde se pasou krávy. Klikaticí cesta krásnou alpskou přírodou vás pořád přivede pod chatu Rudolfshütte. Až sem se vlastně můžete dostat lanovkou, ale dál už opravdu musíte po svých.

Okruh kolem jezera (modře značený) vypadá na mapě krátký, ale ještě si hezky máknete. Pokud si chcete vyzkoušet jednoduchou ferrátku pro děcka (info), najdete ji hned na protilehlé straně jezera. My tedy nemohli najít začátek, protože byl pod sněhem, ale nakonec jsme se ze sněhového pole napojili rovnou na lano o pár metrů výše. Ferrata byla zvláštní v tom, že najednou skončila a my to poznali jen díky tomu, že jsme z topa věděli o hromadě kamení na vrchu. Nicméně je to jeden z nejhezčích koutů a pohledů na jezero, který jsem kdy viděla, takže doporučuju se hodně kochat a nespěchat, zvlášť když jste tu sami jako my. Sestup není nijak značený, takže jsme si to namířili prostě rovnou dolů zase na cestu. Než se pěšina opět zvedne do většího kopce, můžete u potoka odbočit na další ferratu, tentokrát naopak pro zkušené a fyzicky zdatné (info). Ti ostatní, kdo nejdou ferratou, mohou počkat nad ní – žel absolutně není vidět, kde, musíte to trochu tipnout. Naštěstí je to tu placaté, chodíte po skále, a mezi nízkými šutry, tak výstupové lano najdete. Odsud jdete ještě kus do kopce, na rozcestí se to zlomí a klesáte zpátky k jezeru vesměs traverzem, občas potkáte lanko nebo žebříček.

Na zpáteční cestu podejděte Rudolfshütte a obtočte kopeček, na jehož úbočí stojí. Klesejte k větší přehradě Tauermoossee. Na cestě 711 jsme narazili na zavřený úsek, tak jsme ho obcházeli kolem říčky a byli jsme rádi – mooc hezký 😊 Přímo nad přehradou se napojíte na velmi pohodlnou širokou cestu až asfaltku. Na rozcestí se dáte vlevo a slibujeme, že toto bude poslední dnešní stoupání (pokud nebydlíte ve 2. patře bez výtahu 😊). Ze sedýlka seběhnete po stezce mezi šutry zpět na „kraví“ loučku a odsud skoro co by kamenem dohodil kolem Grünsee pod lany a po modré sjezdovce zpět k autu.

Čas túry: cca 10 hod.

Doplňující informace:

Použitá mapa: Použitá mapa: Glocknergruppe, Nationalpark Hohe Tauern (Kompass – 39) + mapy.cz offline v telefonu

Parkoviště: zdarma

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *