Domů Chřibské rozhledny
« Domů »
27.3.2016 Komentáře: 0 aneb bez keců

Chřibské rozhledny

Detaily túry:

Kde to najdeme: Chřiby, okr. Uherské Hradiště (zde)

Výchozí i cílový bod: sedlo s lesním penzionem Bunč, 479 m n. m. (zde)

Nejvyšší bod výletu: rozhledna Brdo (587 m n. m.)

 

Značené turistické cesty, výlet vhodný i pro rodiny s dětmi. Pohodlně dostupné spíše autem. Jedná se o turisticky hojně navštěvovanou oblast, ale jen v trase Bunč – Brdo, poté se turisté rozptýlí.

 

Popis trasy:

V sedle Bunč najděte místo k parkování, to je první stěžejní úkol. Poté se vydejte tam, co všichni 😊 Po červené magistrále/cyklostezce směrem k rozhledně Brdo. Po cestě potkáte pozůstatky rozestavěné dálnice z 20. let (ještě že z toho sešlo). Časem dojdete k malému rozcestí, odkud už je to jen pár kroků do kopce k rozhledně Brdo. Ačkoli na cestě jste se míjeli s cyklisty, rodinami a pejskaři, tady už je atmosféra klidnější. Pán ve stánku je srdcař, který vás nahoru pošle „na sekyru“, když zrovna řeší něco jiného než stání za kasou. Kousek opodál plane ohýnek, možná vás nechá si na něm udělat buřtíky 😊 Nechte si na vstupenku dát razítko, pobaví vás vtipná slovní hříčka. Samotná rozhledna je velká kamenná věž, jak z pohádek pro zakleté princezny. Nahoře dost fouká, oceňujeme tak zasklení, i když se přes něj nedají moc fotit úžasné výhledy do dalekého kraje.

Od rozhledny pokračujeme po modré turistické stezce bukovým lesem, cestou nás provázejí hraniční patníky. Za zastávku určitě stojí velmi zvláštní památník obětem salašské tragédie – přečtěte si k tomu povídání, zamrazí vás. Do obce Salaš je to odsud již po zpevněné cestě, co by kamenem dohodil. Zde si dejte pozor na odbočku na zelenou cestu, není moc dobře značená, a tak sledujte pravou stranu, až narazíte na obecní úřad – naproti němu uvidíte odbočku doleva do kopce, tou se dejte a za chvíli se vám zelená značka objeví. Resp. tady už se taky kumuluje větší množství lidí, takže jděte tam, kam oni :-D Hned po chvilce se vám objeví moderní rozhledna Salaš z r. 2015. Stavěla se z Evropských fondů, proto na tomto místě postrádá významu rozhledny (i když chytré cedulky vás přesvědčují o opaku) a nabývá významu architektonické zajímavosti a turistického magnetu pro tento zapadlý kout. Značení tu opět trochu pokulhává, na zelenou cestu směrem zpět se musíte trochu vrátit a projít mezi zahrádkami do kopce. Po stejně značené cestě dojdete zpět na parkoviště, zajímavostí po cestě je ještě studánka U lvích hlav s osvěžující vodou.

 

Čas túry: 4 hodiny

 

Doplňující informace:

Použitá mapa: mapy.cz

Parkování: zdarma v sedle

 

Doporučujeme zajet ještě na jednu malinkou rozhlednu, a to rozhlednu Modrá u obce Modrá 😊 Je to spíš rozhlednička, ale leze se do ní po žebříku, což může být dobrodružstvím zvláště pro vaše ratolesti, hezky se z ní fotí okolní pole.

Pokud vaše děti stále hýří energií, zajeďte se s nimi podívat na expozici Živá voda (http://www.zivavodamodra.cz/) nebo do archeoskanzenu hned vedle: http://www.archeoskanzen.cz/

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *