Domů Hoher Sarstein – 1975 m n. m.
« Domů »
26.11.2015 Komentáře: 0 aneb bez keců

Hoher Sarstein – 1975 m n. m.

Detaily túry:

Kde to najdeme: Hallstatt, Oberösterreich, Rakousko (zde)

Výchozí bod: Parkoviště Pötschen (zde)

Cílový bod: Vlakové nádraží Obertraun Dachsteinhöhlen

Nejvyšší bod výletu: Der Hohe Sarstein, 1975 m n. m.

Cesta je jasná a zřetelná, rozhodně zde nezabloudíte. Nejprve vytrvale stoupáte a za vrcholem vytrvale klesáte, žádná velká překvapení vás nečekají. O to víc si můžete užívat nádherné výhledy. Ze začátku ještě uvidíte na jezero, pak už budete moc vysoko, ale pak vám to vynahradí ty vrcholky a jiná jezera v dáli. Když jste dole u jezera, říkáte si, že ten hřeben je vysoko a dlouhý a že to přece nemůžete dát za jeden den.. A ono jo :-)

hoher_sarstein_m hoher_sarstein_h

Popis trasy:

Od parkoviště uvidíte pěšinu vedoucí mezi stromy, tak se po ní vydejte. Kdyby vás hned zmátla rozdvojka a značka v nedohlednu, zmást se nedejte a jděte, kudy je vám libo – cesta se záhy spojí v jednu, jen obloukem. Odsud už stále stoupáte a tak různě křížíte a obcházíte kopec, až ho traverzujete bočním údolím. Po cestě potkáte chajdičku na posezení, ale je to v podstatě hned na začátku (po cca půlhodině cesty) – tak akorát napít se, pokochat a pokračovat.. I když kochání je tu krásné a na romantickou procházku na západ slunce by to asi stačilo :-) Jak je obvyklé, ze začátku jdete lesem, nyní traverzujete horu Falleck, až se najednou vynoříte na planině Sarsteinalm, kde potkáte i shluk chat (v listopadu poměrně dost opuštěných). Tady už nám dost profukovalo, tak nasaďte čepice a jde se dál. Nad chatkami potkáte rozcestník a hlásá vám, že k vrcholu doprava (prej dost obtížně). K vrcholu je to skutečně doprava, ale zas tak strašný to není a je to v podstatě co bys kamenem dohodil (jo, já vim, a zbytek došel pěšky, to je starý…). Doporučujeme dát si svačinku mezi klečí někde tady – když fouká, tak až k vrcholu místo za větrem nenajdete. Odsud totiž jdete už jen po travinách a mezi klečí, tak různě kličkujete, až najednou bum prásk nestačíte se divit, před vámi vrcholový kříž. Ale divíte se, protože z tohoto pohledu je vrcholek napravo. Inu, není.. Tak tedy dolezte k tomu kříži a radujte se, je to fakt nááááádhera. Hoher Sarstein je holý kopec na poměrně osamoceném masivu a díky tomu skýtá úžasné výhledy na všechny strany. V polovině listopadu tu dokonce ještě ani nemusí být sníh (viz foto). Mimochodem nacházíte se na hranici Oberösterrreichu a Steiermarky, to jen tak pro doplnění :-)

Odsud už jdete jen dolů, naštěstí velmi pozvolně a ve velmi otevřené krajině, takže parádní výhledy a prostory pro posezení se svačinou :-) Po cestě potkáte rozbořené salaše, kdysi se tu pásly ovečky, úplně je na té travičce vidíme. Výborné místo na posezení je na druhé straně hřebene u samoobslužné chatky s příhodný názvem Sarsteinhütte ve výšce 1620 m n.m., zde končí pozvolné hřebenové klesání. Díváte se odsud už dolů k Hallstattu a za ponechaná eura se můžete občerstvit ze zdejšího baru :-) Zkrátka poctiví turisté nepřijdou zkrátka :-) Pod chatkou se vnoříte do lesa a v podstatě už z něj nevylezete. Pro deštivé počasí výhoda, pro slunečné škoda, pač jste na jižní straně. Kousek nad Obertraunem ještě navštivte chatičku s lavičkou, je zde postavena na počest nějakého místního horalského borce pár metrů od cesty. Když je hezky, zde si sluníčko opravdu vychutnáte.

Pokud si nechcete dát to samé ještě jednou podél jezera, dole ve vesnici dojdete na vlakové nádraží, zde si kupte jízdenky v automatu a svezte se vláčkem do zastávky Steeg-Gosau. (Btw. vlak přijel snad na vteřinu přesně.) Odsud jsou to ještě poctivé 4 km do kopce k autu skrz vesnici Untersee, tam už opravdu budete rádi, že žijete. Ale celý výlet i se zážitkem vlaku stojí za to.

Čas túry přes hřeben: 6,5 hod.

Čas celého výletu: 8 – 8,5 hod.

Doplňující informace:

Použitá mapa: mapy.cz offline – cesta je tak jasná a nikam neuhýbá, že nebyly potřeba

Jízdenky: Cena byla myslím 4,2 Eur/os., vlak jede 12 minut, z okýnka se vám předvádí celé jezero

Parkování: zdarma, lze i spát v autě (osobně vyzkoušeno), jen počítejte s větším ruchem i v noci, je to hlavní spojka do Bad Aussee; parkování a výchozí bod je možnýž u vlakového nádraží ve Steegu, je to jen přes pole :-)

Doporučujeme navštívit toto zařízení v Bad Aussee: http://www.narzissenbadaussee.at/de/solebad – poležíte ve slané vodě s hudbou pod vodou nebo si dáte vonnou či balzámovou saunu :-) ale pozor, prostěradla nebo velké ručníky s sebou, k půjčení nejsou a saunový svět je “nude zone” ;-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *