Domů Via ferrata degli Artisti
« Domů »
2.9.2016 Komentáře: 0 aneb bez keců

Via ferrata degli Artisti

Detaily túry:

Kde to najdeme: Isallo, Ligurie, Itálie (zde)

Výchozí i cílový bod: parkoviště na konci afaltky, cca 600 m n. m. (zde)

Nejvyšší bod výletu: Balzi Rossi, cca 1300 m n. m.

 

Moc hezká ferrata s docela slušným převýšením. Střídají se chodecké s lezeckými úseky, cca v půlce je možnost to vzdát. Vzrušujícím prvkem je zde lanový mostek s kulatými nášlapy. Na vrchol po normálce bych nešla, je hnusná – zlatá ferrata 😊 Je hoodně kramlovitá, někdy až skoro zbytečně, ale to víte, líný Italové 😊 Jděte brzy ráno nebo pozdě večer, dopoledne jste celou dobu vystaveni sluníčku.

 

Popis trasy:

Možná budete trochu hledat nástup, protože z městečka Magliolo sice uvidíte směrovky na ferratu, ale ty pak náhle skončí, ocitnete se na konci světa (teda asfaltky) u rozbořeného domu a dál nic.. Pokud máte normální auto, ne SUV, tak zde zaparkujte a dál jděte pěšky. My se pokoušeli jet dál dle průvodce a potom, co jsme málem odřeli vanu, jsme hezký kus cesty vycouvali zpátky přes šutry..

To by bylo na úvod, nyní cesta k ferratě: Od parkoviště jděte pořád rovně, až dojdete k takovému plácku s cedulí, kde právě parkují ta SUV. Pokyny na ceduli jsou dost pobledlé, ale tak nějak chápeme, že asi máme jít dál rovně přes závoru. K nástupu jdete pořád po vrstevnici do protilehlého svahu přes údolí až k ceduli, kde se cesta stáčí do lesa – dobře značeno šipkou. Tady je občas cesta zajištěna ocelovými lany, až Vás přivede ke skále s kramlemi, až zde v příjemném stínu nasazujeme ferratové sety.

Ferrata je všechno, jen ne nudná. Střídají se lehké lezecké i chodecké pasáže se skalními výšvihy, objeví se i klesání kolem skalních bločků, např. před 40 m dlouhým lanovým mostem. Vypadá hrůzostrašně a je možné ho obejít, ale kdo by to dělal? Alespoň člověk procvičí sílu vůle a zpevní tělo 😊 Inu, je to prostě v hlavě. Kousek za mostem následuje asi nejdelší ferratový úsek celé trasy, kolmá vysoká skála osázena četnými kramlemi, perfektně zajištěná. Výhled se tu nádherně rozšíří, ale doporučuju se rozhlížet až nahoře 😊 Ještě „pár“ skalních věží, a jste nahoře.

Sestup dolů je zpočátku opravdu „výživný“. Naštěstí je sucho a tak nekloužeme po bahně, ale i tak trpí kolena a natažených fixů se nedá moc chytat, protože pálí jak sto ďasů. V nižších částech se jde už příjemým lesem, perfektně značená stezka nás zavede kousek nad nástup a po vrstevnicové široké cestě se vrátíme zpět k autu.

 

Čas túry: 4-5 hod.

 

Doplňující informace:

Použitá mapa: právě že žádná, jen popis z Klettersteigatlasu

U kostela v Magliolo můžete dočepovat horskou vodu.

U moře doporučujeme další půldenní osvěžení, a to návštěvu jeskyní Borgio Verezzi (http://www.grottediborgio.it/en/), vstupné 9 Eur

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *