Domů Ferrata na Sulzfluh (2818 m n. m.)
« Domů »
24.8.2016 Komentáře: 0 aneb bez keců

Ferrata na Sulzfluh (2818 m n. m.)

Detaily túry:

Kde to najdeme: pohoří Rätikon, Graubünden, Švýcarsko/Vorarlberg, Rakousko (zde)

Výchozí i cílový bod: parkoviště za obcí St. Antönien, před osadou Partnun, cca 1620 m n.m. (zde)

Nejvyšší bod výletu: Sulzfluh (2818 m n. m.)

 

Ferrata samotná je střední obtížnosti technicky, ale občas dost vzdušná a taky je dost dlouhá. Naštěstí obsahuje dost míst k odpočinku. Sestup je hodně náročný a dlouhý, v podstatě nohy nemají šanci si odpočinout od klesání. Odměnou je jejich osvěžení v ledovém jezírku. Cesty jsou dobře značené, zkratky nehledejte, i když to směrem k jezírku dost obcházíte (nám se nevyplatily, museli jsme se vracet).

  

Popis trasy:

Přímo od parkoviště jděte po značené Prättigauer Höhenweg, cesta je dobře značená a prochází mezi domy a soukromými polemi. Všude potkáte pilně pracující lidi, sekající louky, hrabající seno apod. U restaurace Alpenrösli je dost ukazatelů, i rovnou na ferratu (modrou šipkou a značkou).

Cesta vede přímo proti svahu, takže je to už teď docela makačka, k nástupu na ferratu stoupnete 400 výškových metrů. Poslední metry pod ferratou se jde drobnou sutí. Nástup je zřetelný, ferrata samotná je krásně švýcarsky zajištěná, obtížnost tak akorát (chvílemi lehce tahá za ruce), obsahuje vzdušná místa na tření a je úžasně dlouhá (lezete poctivých 600 výškových). Obsahuje žebříčky i můstek, je rozmanitá (střídá lehké s těžšími pasážemi) a s nádhernými výhledy. Zkrátka TOP. (Omlouvám se na absenci fotek z ferraty, zkrátka jsme na ní nevytahovali foťák…)

Ferrata vede skoro až k vrcholovému kříži, ze kterého se kocháte do kraje. Zatímco ve stěně do vás (možná) praží sluníčko a lezete v tílku, na sestupové cestě přecházíte sněhová pole, fouká zde a klopýtáte jen přes šutry. Klesání je opravdu „výživné“ a tak je velkou úlevou, když obejdete masiv a konečně se dostanete na normální pěšinu mezi trávou.

Sejděte k jezírku Partnunsee (žel jsme z absence mapy šli dolů stejnou cestou, ale asi by to šlo příměji, odbočka nikde značená nebyla), ale zkuste to stihnout dříve než my, kolem 17.-18. hod. je tu v srpnu už stín, a tedy zima na koupání (voda je opravdu ledová).

 

Čas túry: 8 hodin

 

Doplňující informace:

Použitá mapa: popis ferraty v průvodci, mapy v mobilu

Parkování: 5 Eur/6 CHF na 24 hodin (nutnost mít drobné)

V Partnunu teče velmi chutná voda snad na každém kroku, jedna z nejlepších, co jsme kdy v Alpách ochutnali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *