Domů Säntis (2502 m n. m.)
« Domů »
23.8.2016 Komentáře: 0 aneb bez keců

Säntis (2502 m n. m.)

Detaily túry:

Kde to najdeme: Schwende District, Apenzellské Alpy, Švýcarsko (zde)

Výchozí i cílový bod: parkoviště v obci Wasserauen, cca 850 m n.m. (zde)

Nejvyšší bod výletu: Säntis (2502 m n. m.)

 

Cesta vede po značených trasách, je zde několik variant výstupu/sestupu, ale túra je to náročná – dlouhá, na jeden den dost převýšená a vede rozmanitým terénem. Zajištěná cesta není vůbec technicky náročná, ale vyžaduje docela sílu a pevný krok. Hřebínek Lysengrat je dost úzký, je nutné být soustředěný a odolávat závratím. Na vrcholu Säntisu je postaven šílený turistický panelák, ale aspoň je kde se na chvíli schovat před větrem a obsahuje netradičně turistickou cestu v tunelech.

Popis trasy:

Z parkoviště se vydáme až na konec silnice, směrem na jezero Seealpsee. Za restaurací Alpenrose se cesta větví, obě varianty vedou k jezeru, jděte tou pravou. Po asfaltce a šotolině dojdete až ke kouzelnému jezeru Seealpsee, zde si po ránu možná ještě trochu užijete sluníčka, než se vnoříte do stinného údolí. Jezero necháme po levé straně a pokračujeme dále do kopců, až na konec údolí, kam to jde. Značení nás mezi hospodářskými staveními přivede přímo ke klikatici, kde teprve začneme pořádně stoupat. Cestou nás doprovází nejen bylinky, ale i potoky a gejzíry a možná jako my budete mít štěstí na milého (a čilého) 92letého švýcarského horala 😊

Tato klikatička vedoucí pod nákladní lanovkou vás „vyplivne“ přímo u chaty Messmer Alp. Odsud vedou nahoru v podstatě 3 různé cesty, dejte se úplně doprava, ale pak už se držte vlevo. Půjdete k Säntisu jakoby z pravé strany, přes pastviny s roztomilými kravičkami. Časem začnete potkávat sněhová pole, většinou se dala obejít, pod nástupem na zajištěnou cestu už se mu ale nevyhnete. Nicméně je zde ku pomoci lano, za které se ke skále přitáhnete. Zajištěný hřebínek je zajímavý, celou dobu jištěný lanem, kombinují se kovové stupy a skála, místy je potřeba se vzájemně vyhýbat, do užších míst se více lidí vedle sebe nevejde. Značená cesta vás dovede dovnitř monstrózní stavby, uvnitř tunelu je i rozcestník.

Zde je mnoho lidí, kteří sem jezdí lanovkou. Budova má asi 5 pater, stejně jako venkovní vybetonované terasy. Trochu to kazí dojem z té krásné přírody vůkol, ale brzy tuto továrnu opustíme a vydáme se po hřebeni na druhou stranu.

Střídají se tu přehledné travnaté plochy se zajištěnou úzkou cestou ve skále, která je tu zbudovaná už od roku 1904, skoro až k chatě Rotsteinpass, jak jinak, než v sedle Rotsteinpass 😊 Odsud se cesta zpět zalomí prudce dolů klikaticí a po spádnicích až do osady Meglisalp. Odsud se jde chvíli po rovině údolím a po vrstevnici, kolena si odpočinou před „sešupem“ pod skalní stěnou zpátky k jezeru Seealpsee. Abychom dokončili okružní trasu, obejdeme jezero z druhé strany než ráno a oklikou se vrátíme přímo na parkoviště.

U lanovky můžeme osvěžit nohy v Knajpově chodníku – přímo v říčce, ze které by se nebýt toho, že si tam všichni máčí nohy, určitě dalo i pít 😊

 

Čas túry: 12 hodin

 

Doplňující informace:

Použitá mapa: plánek z lanovky, mapy v mobilu

Parkování: zdarma (dá se na něm přespat, parkovaly tady i VANy a obytňáky)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *