Domů La Rosetta – 2743 m n.m.
« Domů »
2.9.2010 Komentáře: 0 aneb bez keců

La Rosetta – 2743 m n.m.

Detaily túry:

Kde ji najdeme: Městečko San Martino di Castrozza, okres Trento, oblast Trentino (klikněte zde)

Výchozí i cílový bod: San Martino di Castrozza – 1467 m n.m.

Nejvyšší bod výletu – La Rosetta – 2743 m n.m.

 

Cesta je čistě VHT, typická svými “ciky-caky”, které pomáhají šetřit nohy při překonávání převýšení v prudkých svazích.

Poměrně dost lidí se dá potkat na planině pod vrcholem, ale zvláště v druhé půlce cesty by člověk o živáčka skoro nezakop

 

Rosetta Rosetta_H1 Rosetta_H2

Popis trasy:

Auto jsme nechali v městečku u nějakého obytného domu, výše od centra, poblíž silnici SS50. Přímo ze silnice odbočuje značená turistická cesta 701, která se pod lanovkou napojí na cestu 18. Ta vede lesem k chatě Malga Pala, jejíž přístupnost turistům potvrdit nemůžeme, ale za to můžeme potvrdit velmi drzé kozy, které měly chuť na čerstvé italské houstičky :-) Odsud už je to po cestě 21 pár minut ke stanici lanovky Funivia, odkud cesta dál pokračuje po trávě a skalách až k horní stanici. Tuto cestu ovšem bohužel popsat nemůžu, protože jsme vyrazili (pro nás tak netypicky) pozdě a tak si cestu zkracujeme lanovkou. Zpětným pohledem se tato cesta zdála býti poměrně dost vzdušná :) Výhledy z lanovky jsou ale také úchvatné a je to zážitek – ač strachem z výšek netrpím, tyče jsem se držela opravdu pevně. Od horní stanice lanovky je to jen kousíček na vrchol s povinným křížem. Hned za křížem padá sráz velmi strmě do údolí a tak má člověk co dělat, aby nespadl taky. Kocháme se rozhledem, ale pomalu nás dostihuje oblačnost, tak otočíme dráhu :-)

Z vrcholku sklesáme do Passo della Rosetta k chatě s nečekaným názvem Rosetta a odmatud už se vydáme jižním směrem se záměrem se vrátit. Cesta s č. 702 je jediná značená tímto směrem, takže nemáme kam zabloudit, navíc je velmi dobře udržovaná a její “zákruty” jsou i z dáli mezi šutry jasně patrné. Prudkým klesáním stále unikáme oblačnosti, která na nás sedá jako čepice a tak se můžeme těšit z hlubokých pohledů do údolí.

Po několikastech naklesaných metrech, pod horou Pala di San Martino, se cesta zřetelně rozdvojí a tím měníme směr zpět k městečku, opět po klikatící se cestě, stále s č. 702. Dostáváme se již do travnatých oblastí, potkáváme paloučky přímo zvoucí k odpočinku. Necháváme se zlákat a svačíme na vyhlídkové travnaté terase. Za celou cestu z Rosetty jsme “potkali” asi 4 lidi, kteří šli před námi a tak si tu krásu můžeme vychutnávat v naprostém klidu a souznění s horami.

Zajímavostí na zpáteční cestě je tunel na skalním ostrohu :-) Dále cesta sklesá do údolí mezi stromy, zde už sotva pleteme nohami, ale ještě skrz stromy prosvítají protější vrcholky, které cloní zapadající slunce. Potkáváme krásný vodopád padající ze skal, v tom horku se člověk může nechat osvěžit. Naše 702 se spojí s č. 24 a po té dojdeme až téměř k autu.

 

Doplňující informace:

Použitá mapa: LagirAlpina č. 6, 1:25000, cena v r. 2010 činila 5E :-)

Jednocestná jízdenka na lanovku v úseku Funivia-Rosetta: 7E/os.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *