Domů Murtaröl – 2579 m n. m.
« Domů »
28.7.2014 Komentáře: 0 aneb bez keců

Murtaröl – 2579 m n. m.

Detaily túry:

Kde: Obec Zernez, Graubünden, Švýcarsko (mapa zde)

Výchozí i cílový bod: parkoviště Zernez u vlakové trati – 1479 m n. m.

Nejvyšší bod výletu – Murtaröl – 2579 m n. m.

Klasická VHT, cesty pevné, jasně zřetelné, dobře značené. Je zde několik variant trasy, takže si člověk může udělat i okruh :-)

Murtaroel_M Murtaroel_H

Popis výstupu:

Kdo má auto, může zaparkovat kousek za centrem Zernezu za zatáčkou – u parkoviště jsou bezplatná WC a mapa cest. Jinak se dá vyrazit přímo ze Zernezu, třeba z vlakového nádraží.

Naše cesta začala východním a JV směrem, přes vlakové koleje, kde poprvé toužíme vyfotit švýcarský vlak a udělat tak tu nádherně kýčovitou fotkou vlaku se švýcarskou zelení v zádech.. Cesta se přes louku navine do lesa, kde v serpentinách stoupá, pěkně se zahříváme :-) Přijdeme k ceduli Nationalpark, kde se vyrýsují první pohledy zblízka na vyšší hory. Cesta se zde stáčí na JZ, ale jaksi stále do kopce, kdo by to byl řek :-)

Dojdeme k vyhlídce s příznačným názvem Bella Vista :-) V tuto chvíli už máte v nohách cca 600 výškových metrů, takže budete rádi, že dáte pohov. Pokochejte se a posvačte na lavičce u chatky a buď můžete vyrazit po vyhlídkové cestě po vrstevnici nebo přímo do kopce na vrchol. My jsme si vybrali vrstevnici, protože podle mapy byla cesta vhůru odsud strmější, což máme raději do kopce než z kopce. A byl to opravdu nádherný výhled, kde nás fascinovaly růžové keře a stáda koz na zelených loukách.. Na vrcholku nebylo moc pěkně, takže nemůžu sloužit popisem výhledu, vlastně jsme seděli a svačili v mlze a mrholení.

Cesta dolů vedla po hřebeni (zase po sluníčku) a napojila se u Bella Visty shora. My jsme se opět vrátili kousek po vrstevnici a sešli jsme dolů do města od jihozápadu. Dole na cestě kousek od kolejí narazíte na jahůdkové a malinové plantáže, nenechte si ujít :-) Taky si můžete zacvičit na veřejných cvičidlech a asi i přespat u ohniště :-) Škoda, že se na nás hnala bouřka..

Čas túry: cca 7 hodin

 

Doplňující informace:

Použitá mapa: ofocený plánek z parkoviště O:-)

V Zernezu je úžasné turistické centrum, kde mají opravdu všechno a ještě rychlou wi-fi free :-) i zvenčí :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *