Domů Kanonensattel – 2241 m n. m.
« Domů »
29.7.2014 Komentáře: 0 aneb bez keců

Kanonensattel – 2241 m n. m.

Detaily túry:

Kudá: Obec Marmorera, Graubünden, Švýcarsko (mapa zde)

Výchozí i cílový bod: obydlená serpentina Marmorera – cca 1780 m n. m.

Nejvyšší bod výletu: Kanonensattel – 2241 m n. m. (podle mapy 2247)

 

Klasická VHT, cesty dobře značené, procházející především loukami a pastvinami, takže zvláště za deště je vyhýbání se šrapnelům občas dost velký oříšek..

Murtaroel_M Murtaroel_H

Popis trasy:

Z obce Marmorera, což je v podstatě jenom obydlená zatáčka (tedy doslova několik zatáček), stoupáme do kopce k rozcestníku, kde se pasou osli a na kytky sedají mouchy. Pozor, tady nezatočíme vpravo (je to ten směr, ale záhy bychom zjistili, že ne ten sklon) a jdeme ještě jednou serpentinou k velkému balvanu a cestou podél lesa. Vpravo do kopce už je správný nejen směr, ale i sklon :-) Prudké zahřívání organismu plně vykompenzuje pravá alpská krajina. Tedy především pravá švýcarská – zelené louky plné květů a bublající potůčky, které se přes ně valí. Cesta se stáčí a traverzuje svah k zemědělské usedlosti, kde najdete další rozcestník a pravděpodobně k němu budete muset projít kolem krav.. Otočte to ostře doleva, projděte bahenným polem (aspoň doufám, že to bylo bahno) a pokračujte po zřetelné pěšině.

Po chvíli se rozdvojí a můžete si tak okruh rozšířit o pár km kolem nějakého kopce.. My jsme si naivně mysleli, že když mrholí, tak si cestu zkrátíme a uzavřeme cestou dolů jenom okruh, který jsme načali. Nějak špatně jsme si přečetli mapu – s kopce vedla cesta totiž asi jen 5 minut :-) Pak začal krpál a mlha se změnila v déšť a déšť v liják a my se snažili kromě nezmoknutí vyhýbat rozteklým šrapnelům.. Stejně se ty krávy maj, že jim to vůbec nevadí..

Vrchol jsme přešli v co nejrychlejším tempu, vypadalo to, že dole bude tepleji a suššeji :-) Byla to pravda a za chvíli jsme mohli nejen sundat pláštěnky, ale i se za balvanem nasvačit.. Trasa vede přes nádherné louky plné růžových keřů, kolem stád krav (i černočerných, ne jen těch fialových), až po široké louce přijdete do osady, kde jsme nepotkali živáčka.. Po cestě mezi travou a keři se přibližujete zpátky k jezeru a pak už jen po vrstevnicích uzavíráte okruh rovnoběžně s jezerem, občas ho zahlédnete mezi stromy. Přejdete jednu řeku ve svahu, prokličkujete mezi lesy a loukami, ale podstatnou část už strávíte v lese. Zpátky se vrátíte k rozcestí u balvanu. A to už jste u oslů a much co by dup.

Čas túry: cca 4,5 hodiny

 

Doplňující informace:

Použitá mapa: mapa v telefonu a GPS O:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *