Domů Okruh kolem Tofany di Rozes
« Domů »
1.8.2012 Komentáře: 0 aneb bez keců

Okruh kolem Tofany di Rozes

Detaily túry:

Kudyžeto?: Cortina d’Ampezzo, Provincie Belluno, Dolomiti, Itálie (mapa zde)

Výchozí a cílový bod: Parkoviště přímo pod kopcem po cestě do Passo Falzarego – 1819 m n. m.

Nejvyšší bod výletu: Rifugio Giussani – 2600 m n. m.

 

Čisté VHT.. Přímo na Tofanu vede ferrata, na tu si zatím netroufáme. Tofanu di Rozes obejdeme kolem dokola.. Po cestě je možnost si střihnout ferratu Scala del Minighel (hodnocená jako střední obtížnost), ale dá se obejít po klasické cestě.

Okolo_Tofany_M Okolo_Tofany_H

Popis trasy:

Výchozím místem pro túru je parkoviště u silnice Passo Falzarego, která samozřejmě vede do stejnojmenného “Passu”. Po zpevněné cestě (skoro silnici) č. 402 se vyklikatíme na rozcestí západně od Tofany di Rozes. Po cestě projdeme tunelem ve skále, ale hlavně procházíme mezi Alpskými loukami, na kterých můžete potkat nějakého toho svišťa nebo kamzika nebo podobné zvířectvo :-)

Na rozcestí přímo pod Tofanou (odkud by se dalo jít na ferratu) pokračujeme severním směrem po cestě číslo 404, která nás vede mezi starými vojenskými bunkry a dráty a pozůstatky vojenské činnosti – člověku naplno pracuje fantazie při představě, jak se tady možná bojovalo. Po cca 2-3 hodinách potkáváme ferratu Scala del Minighel. (Máme s sebou ferratové nádobíčko, ale já se bojím – z nedostatku zkušeností ;-). Pokud ferrátku dáte, hodně si zkrátíte cestu – na stejné místo jsme se oklikou dostali za něco přes 1 hodinu. Obejít to můžete pokračováním po cestě 404 pod úžasným vodopádem (který se ani nevešel na fotku) a napojením se na cestu č. 403. Cesta se klikatí sutí a mezi skalami, až nás “vyplivne” u chaty Rifugio Giussani, odkud se prý dá sutí došplhat na vrchol Tofany di Rozes.

Na chatě se dá hezky odpočinout, ale počítejte s větší koncentrací lidí (oproti celé túře, kdy jsme potkali lidi asi 4, slovy čtyři). Sem totiž vede velmi pohodlná a široká cesta, vhodná i pro rodiny s dětmi, kterých je tu více než dost. A to je všední den :-) Jen je chata ve stínu, na sluníčku se moc neohřejete.. Po té pohodlné cestě (stále 403) klesáme dolů a zpátky se napojíme na okružní 404. Po cestě by někde měla být Grotta Tofana, ale není hned u cesty a protože mraky nás skoro už zahalují, nezdržujeme se :-( Akorát si malinko stoupneme k nástupu na ferrátku a dáváme si ji někam do kolonky “turistické cíle budoucnosti”. Tato cesta krásně traverzuje horu pod jejím hlavním masivem a nabízí úchvatné výhledy do okolí. Napojí nás zpátky na cestu 402, po které jsme přišli a vrátí nás k autu. Zde už jsme zase na sluníčku, je to paráááda :-)

Čas túry: cca 7 hodin

 

Doplňující informace:

Použitá mapa: Cadore-Cortina Dolomiti di Sesto od Tabacco, koupená v Misurině, cenu už si napamatuju (myslím, že 8E)

Parkoviště: U silnice, viz mapa počátečního bodu, tehdy neplacené

O kus dál po silnici do sedla je parkoviště u lanovky “5 Tori” – vklidu se tam tehdá dalo přespat v autě i v karavanu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *