Domů Alberfeldkogel – 1707 m n. m. s ferátkou HTL Wells
« Domů »
3.10.2014 Komentáře: 0 aneb bez keců

Alberfeldkogel – 1707 m n. m. s ferátkou HTL Wells

Detaily túry:

Kde: Ebensee, Salzkammergut, Rakousko (mapa zde)

Výchozí a cílový bod: Parkoviště u lanovky Feuerkogelbahn – cca 480 m n. m.

Nejvyšší bod výletu: Alberfeldkogel – 1707 m n. m.

 

VHT pohodlné cesty, občas hapruje značení, ale podle mapy a instinktem dolů dojdete :-) Ferrata je asi hodinovou záležitostí. V naší variantě víc naklesáte než nastoupáte, ale dá se to udělat i opačně..

Alberfeldkogel_m Alberfeldkogel_H

Popis trasy:

Výchozím místem pro výlet je obec Ebensee u jezera Traunsee (to aby se to pletlo). Samozřejmě, že se nahoru dá jít úplně vpohodě pěšky, ale pro ušetření času a sil na ferrátku jsme zvolili lanovku, kterou doporučujeme. Sice stojí nějaký eura, ale zdvihne vás o dost výše a po cestě se budete bát, aby s vámi nenarazila do skal, které těsně míjí :-) Zážitek. Lanovka Feuerkogelbahn vás vyveze tak pohodlně, že k ferratě vede úplně skoro dálnice s téměř neznatelným převýšením. Jděte po šipkách přímo za nosem :-)

Pod horou Alberfeldkogel s velkým křížem odbočí znatelná pěšina prudce s kopce vpravo, tady se pak potkáte na zpáteční cestě. Toto přenížení je horší než veškeré lezení po skalách, protože „cesta“ alias kluzké schody vede převážně hlínou a trávou, takže na mokru je to opravdu luxusní. Přesto, že se občas přidržuji kleče, stejně několikrát slítnu. Jsem ráda, že už vidím nástup na ferratu, pač není nic lepšího než pevná skála pod nohama.

Ferrata sama o sobě je značena obtížností C, ale rakouské značení je trochu přísnější než třeba italské nebo švýcarské a tak je ferrata v některých pasážích malinko silovější. Kdo nemá žádnou sílu v rukách a tahu (jako já, na nohou bych mohla stát celej maraton.. ?? maraton? co to plácám?…), bude mít asi problém. Na několika místech se musíte opravdu vyšvihnout a pak vás čeká komínek s odbočkou přes skalní ostroh, kde jsou milimetrové stupy, spíš nulové :D Pokud víte, jak na to, bude to ok.. Já jsem skoro brečela, že tohle nechci už nikdy v životě zažít a že už chci být nahoře.. Samozřejmě hned při prohlížení fotek bych to asi šla znovu a jinak, lépe.. :-) V horních pasážích je to už naprostá pohoda, ferrata není dlouhá a tak se brzy vyšvihnete pod vrcholovým křížem.

Europakreuz aneb evropský kříž je ocelová kostra vyplněná minerály v poměru 1:1 aneb 1 kámen:1 stát Evropy. Zastoupení zde má samozřejmě i ČR. Jsou zde lavičky a za hezkého počasí musí být výhled úchvatný.

Zpátky vede jediná široká cesta, která vás vrátí na odbočku k ferratě. K lanovce můžete “seběhnout” po stejné cestě nebo trochu obloukem po okolních kopečkách.. Od lanovky se vydáte oklikou doprava po sjezdovce dolů na parkoviště.. Chvílemi budete ztrácet červené značky, ale držte se sjezdovky a neztratíte se. Níže už je značení dobré. Cesta dolů je samozřejmě strašně dlouhá a vede dlouho lesem, ale když si cestu vyberete v začínajícím podzimu, užijete si nádherně zbarveného listí a podzimní trochu mlhavé atmosféry..

Čas túry: cca 7 hodin

 

Doplňující informace:

Použitá mapa: Plánek a info od lanovky neboť mapa zůstala doma :-(

Parkoviště: Byli jsme tam v říjnu a bylo zadarmo – min. psali, že pro uživatele lanovky je bezplatné

Lanovka: aktuálně podle internetu 15 Eur/os./jízda jedním směrem

Asi 8 km směrem na Gmunden hned u jezera leží hezké odpočívadlo s lavičkami a WC, ideální na piknik i případný vstup do vody (tedy ne v říjnu :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *