Domů Gosaukamm
« Domů »
6.7.2015 Komentáře: 0 aneb bez keců

Gosaukamm

Detaily túry:

Kde: Gosau, Salzkammergut, Rakousko (zde)

Výchozí a cílový bod: Parkoviště u lanovky Gosaukammbahn u Vorderer Gosausee

Nejvyšší bod výletu: Sedlo Steiglpass – 2018 m n. m.

 

Klasické VHT – dobře značené cesty, trasa vede jak lesem, tak po stráních, mezi šutry, je rozmanitá a poskytuje nádherné rozhledy stejně jako obdiv nad mnohými kvítky. Dachsteinský ledovec máte skoro co bys kamenem dohodil (teda jak kdo, myslím tím to házení) a masivy skal nad vámi vám připomenou, jak jsme jako lidi tákhle malinký :-)

Gosaukamm_m Gosaukamm_h

Popis trasy:

Výchozím místem pro túru je spodní stanice lanovky Gosaukammbahn. Projdete kolem průzračného jezera Vorderer Gosausee a vpodstatě hned začnete stoupat proti skalám nad vámi.. Hned ze začátku podle toho poznáte správnou cestu – jděte po louce do kopce.. Cesta překonává prudký svah a pomáhá si cikycaky, hned ze začátku se dost zapotíte.. Stoupání se nezbavíte, jen už po chvíli nebude chvíli tak prudké a v těchto pasážích traverzujících svah si vychutnáte nejen pohled k Dachsteinskému ledovci, ale spoustu nádherných alpských kvítků. Někdy během této cesty potkáte hezkou malou dřevěnou chajdu s lavičkou, ideální na sušenku :-) Časem se dostanete do šutrové oblasti, kde si teda zastoupáte luxusně, ale docela krátce.. Když budete mít štěstí, můžete se schladit na sněhových polích :-) V sedle Steiglpass vás doslova porazí nádherný výhled a pekelný sráz před Vámi. Ale posvačíte zde krásně, i s ptáčky žebráčky :-)

Dolů k chatě Vás v nejprudších pasážích doprovodí lana. A protože klesání je opravdu prudké a krátké, jste po chvíli opět na zelené travičce.. K chatě už je to jen kousek. Jídlo Vám na talíř dá český horolozec (který prý už se domů nevrátí ani náhodou, tomu jsme se opravdu velmi podivili.. ;-)), posedíte na prosluněné terase a můžete obdivovat kvetoucí keře a louky všude kolem. Projít se tady není moc kam, ale můžete si ještě zkusit Albert Weiss Klettersteig. Moc se o něm na netu nedozvíte a protože jsme ho už nedali, ani nepovíme, nicméně měl by být C jako Cvičný :-) Chata je čistá a útulná, dokonce zde teče horká voda, takže se nebojte a vemte si s sebou ručník. Popř. i šampon :-)

Druhý den se vydejte po Via Alpina cestě, která je jasně zřetelná už od chaty, SV směrem.. Hned se al obtáčí kolem horských ramen. Ze začátku je to velmi příjemný traverz, kde příliš nestoupáte ani neklesáte, taková traverzová hřebenovka :-) Cesta poté střídá louky, lesy, do kopce, z kopce, po šutrech, po cestě, … Je opravdu různorodá a krásná. V jedné pasáži si tedy dost klesnete po cestě snad vykutané ve skále a pak zas pomalu a vytrvale stoupáte nebo vrstevnicujete až k chatě Gablonzer Hütte. Zde můžete buď pod lanovkou dolů rovnou ke Gosausee nebo se svézt lanovkou a ulevit unavenému tělu.. Mezitím ještě doporučujeme si „odskočit“ na vyhlídku k lanovce nad Sonnenalm, je odtamtud nádherný výhled z krásných květnatých luk.. Jen bacha na šrapnely, kravičky jsou tu přítulné :-)

Čas túry:

1. den cca 8 hodin (ale hodně jsme odpočívali a táhli se v tropickém vedru)

2. den cca 5 hodin

 

Doplňující informace:

Použitá mapa: Kompass 031 Der Dachstein, Ramsau, Filzmoos 1:25 000

Parkoviště: u lanovky zdarma

Lanovka: jednosměrná jízda 9,60 Eur/os. (obousměrná asi 14)

Chata: Hofpürglhütte, cena pro členy AV 10 Eur/noc v lágru, ale lágr pro 8 lidí čisťounký a útulný, horká sprcha myslím že 2 Eura

Po túře doporučujeme protáhnout tělo u Halstättersee, na odpočívadle s travnatou loukou a lavičkami zde (pokud provozujete autoturistiku, dá se zde i přespat – dvojnásobná zkušenost :-))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *