Domů Monte Cinto – 2706 m n. m.
« Domů »
20.8.2015 Komentáře: 0 aneb bez keců

Monte Cinto – 2706 m n. m.

Detaily túry:

Kde to najdeme: Haute Corse, Korsika, Francie (zde)

Výchozí a cílový bod: Parkoviště u kempu U Monte Cintu (po korsicky, francouzsky obyčejně Monte Cinto)

Nejvyšší bod výletu: Monte Cinto (2706 m n. m.)

 

Cesta je hodně dlouhá a proměnlivá. Nejdřív jdete po značených vyšlapaných cestách nebo po prašné silnici k chatičce (vede vás oranžový puntík). Pak stoupáte suťoviskem cikycaky až pod skalnatou část, zde je cesta značena jen mužíky. Ve skalách pod vrcholem je „přiznačena“ svítivě žlutými body, ztratit se nedá (teda jak kdo :-)). Na konci se spojíte s červeně značenou cestou z druhé strany – po cestě zpět pozor na rozcestí pod vrcholem – svítivě žluté body nejsou moc vidět, ať nesejdete po červené daleko po severní cestě!

monte_cinto_m monte_cinto_h

Popis trasy:

Od parkoviště jděte po prašné cestě hned jen za roh, kde u keřů se supersladkými ostružinami narazíte na šipku. Jděte po ní, cesta je značená oranžovými puntíky. Pokud není puntík vidět nebo vás na cestu neupozorní výrazný mužik, pokračujte po prašné cestě vzhůru. Začátek cesty je sice pořád do kopce, ale dost pohodový. Převážně jdete kolmo proti prašným serpentinám a celou dobu si říkáte, že tohle byste autem v pohodě vyjeli :-) Po této cestě dojdete až k rozpadlému snack baru, kde můžete posedět na starých rozpadlých židlích a dívat se do vzdálených údolí a kochat se..

Odsud k chatce Ercu už je to jen „přes kopeček“, po cestě vás doprovází naučné cedulky ve francouzštině o místních zviřátkách. U chaty se taky hezky odpočívá – při nepřízni počasí to lze i uvnitř, je to tam pěkně udržovaný, v boudičce vedle je i sprcha a pitná voda. Ale není tu nikdo, ani sýrař nebo nějakej bača..

Od chatky vede pěšinka vyšlapaná v trávníku SV směrem, aby stoupala k vrcholu od JV. Celou dobu vytrvale stoupáte po pěšince vyšlapané v šutrech, značené kamennými mužíky. Nelekněte se, když uvidíte mužíky i o kousek dál, cest může být několik paralelně vedle sebe, ale mají nakonec stejné vyústění.. Prostě vytrvale stoupají :-) Po čase zmizí i keře a dostanete se jen na šutry. Střídavě suťovými polemi, střídavě šplhem po skalách a skalních plotnách, chvílemi po římsách a tak kolem dokola vás provede skalním bludištěm žlutý puntík :-) Trasa je nekonečná tím, jak nad vámi trčí ten vysoký masiv a pořád ne a ne skončit.. A když už si myslíte, že tam budete, za druhým rohem vede široký skalní komín k dalšímu šplhání. Ale pak uff, už opravdu skončí. Pod vrcholovým hřebenem se napojíte na červeně značenou cestu od severu (od Asca), společně dojdete na vrchol, kde se samozřejmě můžete zapsat do vrcholové knížky. Vrchol je docela široký, můžete se zde pohodlně posadit na kamení a kochat se neuvěřitelným výhledem do všech stran na to kamenné i skutečné moře. Zpátky už víte, co vás čeká, ale to nic nemění na náročnosti sestupu – zvlášť pro kolena je to zápřah – klopýtání a klouzání po šutrech, opatrné našlapování po skalách a klesání občas po čtyřech :-) Nejhorší je to v cikycakách nad chatou Ercu, od ní už je to “pohoda”, spěcháte co nejdříve dolů.. A nezapomeňte na ostružiny ;-)

Čas túry: 12 hod.

 

Doplňující informace:

Použitá mapa: Popis v tištěném průvodci (Korsika – 75 nejkrásnějších tras), mapy v telefonu

Ubytování: kemp Monte Cinto můžeme rozhodně doporučit – dostatek míst na stan, ve sprchách horká voda, cena více než přijatelná – cca 5 Eur/os., 4 Eur/stan, 4 Eur/auto.. Tak nějak (dohromady 18 Eur sakumprásk ). Sice neuměj ani slovo anglicky, ale rukama nohama dobrý, když se dá platit kartou :-)

Zajímavá možnost túry by byla s přespáním v chatce Ercu, ráno by se člověk v pohodě vyspal a námahu by zkrátil :-)

V obci Calacuccia je obchůdek se základními potravinami, otevřen do 20 hod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *