Domů Sedlo pod Karlkopf – 2195 m n. m.
« Domů »
5.7.2013 Komentáře: 0 aneb bez keců

Sedlo pod Karlkopf – 2195 m n. m.

Detaily túry:

Kde: Ramsau bei Berchtesgaden, Berchtesgadenské Alpy, Německo (mapa zde)

Výchozí a cílový bod: Parkoviště u infocentra NP v Ramsau, 793 m n.m.

Nejvyšší bod výletu: sedlo Kraxentrager, 1799 m n.m. (snadno dosažitelný vrchol Karlkopf)

 

VHT značené cesty, dlouhá cesta údolím k nástupu a okruh na vrchol, doporučujeme pomoci si autobusem. Cesta není téměř vůbec frekventovaná, v pátek v červenci jsme potkali jen pár lidí v údolí, na okruhu k vrcholu vůbec nikoho.

Karlkopf_M1Karlkopf_H1

Karlkopf_M2Karlkopf_H2

Popis trasy:

Auto nechte na parkovišti u infocentra NP, dále již ho nebudete potřebovat :-) Procházíte dlouhatánským údolím téměř bez převýšení, cesta je dobrá i pro rodiny s dětmi. Po rovných a širokých pěšinách dojdete k zavěšenému mostu přes řeku, zajímavé zpestření. Lehce do kopce pak dojdete k infobudce Engert-Hütte. Vzhledem k tomu, že nám dopoledne prolilo a na výlet jsme vyrazili až po poledni, využijeme autobusu, který jede za cca 15 minut, mezitím se nasvačíme a zkracujeme si cestu až do místa zvaného Hirschbichl. Pro autobus je to snad jen 1 stanice, jízda trvající 12 min. by vám však úěšo trvala podstatně déle a navíc je to svým způsobem atrakce – autobus v NP, který startuje v Německu, ale doveze vás do Rakouska.

Zde už tedy musíme po svých, ale vychutnáváme si krásné údolíčko. Jdeme kus po asfaltce, až natrefíme na naši cestu, č. 29. Je to široká cesta i pro auto, jenom musíme překonat nástrahu v podobě stáda krav :-) Pustily nás.. Od domků s kravínem (Kammerlingalm) pokračujeme přímo po spádnici (č. 481) do kopce, po dešti je země krásně rozbahněná a tak si klestíme sami cestu v trávě přímo vzhůru. Krpál je to opravdu obdivuhodný a navíc se nad námi kupí mračna. Ale zatím ok – když, tak se prostě vrátíme :-) Každý pohled na okolní hory nás odměňuje, nádherně se mlha valí z údolí. Louka přechází v les a tam teprve poznáváme, co je to bláto. Boty máme obalené jako galoše, naštěstí lesem cesta kopec jen traverzujeme. Další úsek je lučina a klečovina mezi lesy. Byla jsem ráda, že jdu do kopce a za žádnou cenu bych se nevrátila. Vyšlapaná stezička svahem rozbahněná, člověk musí opravdu dávat pozor, na co šlápne, velmi pomůžou hůlky. Nahoře se cesta uklidňuje, protože přechází mezi skály, je kamenitější. Pár kroků a jsme v sedélku.

Odsud je to podle cedule 1 hod. cesty na Karlkopf. Bohužel pro nás, je půl 5. a zase prší :-( Karlkopfovi máváme z dálky, stejně není ani vidět, jaká je oblačnost :-)

Sestup dolů (stále po 481) začíná po zeleném povrchu mezi velikými balvany, doslova utíkáme před dešťovými mraky a za chvíli je tam opravdu necháváme svému osudu. Klesáme mezi lopuchy po cik-cak cestách, přecházíme krásná travnatá údolí a fotíme krávy. Úplná alpská idyla. Cesta pak jde kousek lesem, aby vás vyplivla u hlavní, po které jste před pár hodinami jeli autobusem. Podél hlavní silnice vede lesem turistická stezka, která vás přivede opět k Engert-infohütte, odsud stejnou cestou k autu.

Čas výletu: cca 8 hodin

 

Doplňující informace:

Použitá mapa: Mapa Národního parku Berchtesgaden, zakoupíte na informacích u Königsee, cena v r. 2013 cca 10 Eur

V infocentru NP je hezká výstavka, doporučujeme shlédnout

Parkovné si nepamatuju, myslím, že cca 2 Eur/den

Cena autobusu 5Eur/os. (podle vzdálenosti, my jsme platili 3 Eur/os.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *