Domů Stubaital – Panoramaweg
« Domů »
9.5.2015 Komentáře: 0 aneb bez keců

Stubaital – Panoramaweg

Detaily túry:

Kudy tudy: Neustift im Stubaital, Rakousko (mapa zde)

Výchozí a cílový bod: obec Ausserain, popř. parkoviště lanovky Elferbahn

Nejvyšší bod výletu: nějaké místo na Panoramaweg, cca 2160 m n. m.

VHT pohodlné cesty, dobře značené, v první pasáži cikycaky přímo proti svahu (vedle sjezdovky), cestu nahoru si můžete zkrátit lanovkou (pokud bude v provozu), celkově je zde mnoho variant výstupu i sestupu

 

panoramaweg_m panoramaweg_h

Popis trasy:

Začínáme procházkou podél potoka Rütz v Nederu, potkáváme běžce, procházkáře, jezdce na kole i minitraktůrek :-) Původní snaha zkrátit si cestu nahoru lanovkou vyšla vniveč (lanovka ausser Betrieb), ale aspoň poznáme zákruty podlanovkové cesty. Můžete si zvolit odpočinkovější variantu – dojít k horní stanici po zpevněné cestě pro auta, která křižuje sjezdovky velikými a mírnějšími oblouky nebo se v rámci sebezničení můžete řídit červenou značkou jako my a stoupat v malých cikycakách proti svahu téměř kolmo vzhůru. K horní stanici lanovky se dostanete po cca 2 hodinách (pohodlnější variantou jen o 15 minut déle).

Zde máte několik variant, jak vystoupat na Panoramaweg, doporučované jsou trasy kolem Elferhütte (za nás bohužel také ausser Betrieb). Protože na cestách ještě leží zbytky sněhu a zavřená chata je nám ukradená, volíme variantu mírnějšího a pozvolnějšího stoupání mimo chatu a jdeme cestou podle mapy, na místních pláncích ani nemá číslo. Projdete kolem vyhlídkových slunečních hodin (nezapomeňte si vyhlídnout okolí s pomocí dalekohledů s označenými názvy vrcholků) a na rozdvojce hned za rohem mírně stoupejte doprava. Cesta je vyšlapaná a dobře značená, zřejmě je to naučná stezka, protože je lemovaná zakrytými cedulemi. Stále ještě stoupáte až na Panoramaweg, zde ještě chvíli +- po stoupajících vrstevnicích :-) Až pak začne cesta pozvolna klesat.

Cesta nabízí zřejmě nejen výhled do údolí (nemůžeme potvrdit kvůli mlze), ale těsně pocítíte blízkost protějších štítů, které ve vás vzbuzují bázeň. Zdáli také vidíte vyšlapané klikaté stezky až “do nebe” – je neuvěřitelné, že tamtudy někdo chodí, kromě koz. Na jaře prý mají kvést podél cesty alpské růže, ale vidíme pouze pupeny :-( Květen asi ještě není jaro :-) Za to obdivujeme stovky krokusů, které se derou na povrch skrze ještě uválenou a nezelenou trávu.

Časem dojdete k rozcestí, do Karalmu ukazují ukazatele 2 cesty – jedna přímější, cikcaky dolů a jedna pozvolnější. Volíme pozvolnější, ale jak zjistíme, není to vždy zárukou jistoty. Velká část cesty leží pod sněhem a dokonce pod lavinou. Většina naší skupiny to otočí zpět na klikatici a zjistí, že je možnost ještě třetí cesty, která velmi pozvolně traverzuje svah – v tomto období nejlepší varianta. Nakonec se všichni scházíme v Karalmu a odsud už vede jedna hlavní cesta zpět do Nederu podél Pinnisbachu.

Čas túry: cca 8,5 hodin

 

Doplňující informace:

Použitá mapa: Turistické mapy z Google Play a mapa zakoupená v infocentru v Neustiftu

Pozor na období v mezisezóně (začátek května), téměř vše zavřené a mimo provoz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *